DD – dostojno delo: Podcast z Mojco Žerak (Sindikat Mladi plus) o prekarnosti med mladimi

Objavljeno: 26. avgusta 2024

Izšla je prva epizoda podcasta »DD – dostojno delo«, ki ga pripravljamo konzorcijski partnerji istoimenskega projekta. V prvi epizodi smo govorili s predsednico Sindikata Mladi plus Mojco Žerak, ki je izpostavila, da so prekarne oblike dela postale tako pogoste, da že nadomeščajo delovna razmerja, kar opaža tudi v naših besednjakih.

»Ampak to niso delovna razmerja, temveč atipične oblike dela, ki bi morale biti izjema«, pravi. In dodaja, da prekarnost vpliva na vse aspekte življenja – če mlada oseba ne ve, ali bo imela delo in plačilo, je nemogoče načrtovati prihodnost.

Stopnja prekarnosti med mladimi je po njenih besedah izredno visoka, saj skoraj tri četrtine mladih, ko prvič vstopijo na trg dela, dobijo pogodbo za določen čas. Približno pet odstotkov vzame status samostojnega podjetnika, čeprav morda nimajo prave podjetniške ideje, in tako vstopi na trg dela. Pri tem opozarja, da so nekatere panoge zelo prekarizirane, med drugim spletne redakcije medijev, gostinstvo, taksiji, dostavljalske službe. Veliko prekarnosti v Sindikatu mladi plus opažajo tudi v javnem sektorju, kjer so zaznali izkroišanje študentskega dela.

Vabljeni k poslušanju pogovora na spodnji povezavi. Med drugim Žerak pove tudi, kako po njenih izkušnjah prekarnost vpliva na delo mladinskih delavk in delavcev ter tudi, kako z mladimi govoriti o prekarnosti.

»Pogosto se govori o tem, kako mlade narediti bolj zaposljive, s tem pa mladim vsaj posredno sporočamo, da so sami krivi za nastali položaj in se morajo spremeniti. Podatki pa kažejo, da je mlade za trgu dela težko,« poudarja Žerak.

Podcast “DD – dostojno delo” je del istoimenskega projekta, katerega glavna cilja sta izvajanje programa usposabljanja za mladinske delavce s področja prekarnosti ter delavskih in socialnih pravic ter informiranje mladih, organizacij v mladinskem sektorju in javnosti o problemu prekarnosti med mladimi.

Projekt je financian iz javnega razpisa Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih, naložbo pa sofinancira EU iz Evropskega socialnega sklada plus. Pri projektu kot konzorcijski partnerji sodelujemo: Zavod Nefiks, INštitut za mladinsko politiko, Mladinska Mreža MaMa, Socialna akademija in Zavod PIP.

Tags:


Komentiraj prispevek!

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to Top ↑

UA-42404711-1