Stand Up for Europe: Erasmus+ projekt proti protidemokratični agitaciji in sloganom

Objavljeno: 12. julija 2024

Kako se braniti pred protidemokratično agitacijo, agresivnimi in namerno lažnimi argumenti ter sovražnostjo v vsakdanjem življenju ter v družbenem in političnem udejstvovanju?

Preizkušen način za to je nemški »Trening argumentacije proti pogostim sloganom«, ki je še vedno zelo priljubljen v nemško govoreči državljanski vzgoji. Ni presenetljivo, saj populisti, zlasti iz desničarskega tabora, pridobivajo vse večji vpliv, in to ne le od zadnjih evropskih volitev.

Projekt Stand Up for Europe, ki ga prek programa Erasmus+ financira Evropska unija, si prizadeva z novimi temami in metodami razširiti ta preizkušen trening, ki se uporablja predvsem v šolah in v mladinskem delu. Vodja projekta je dr. Michael Sommer iz Akademije Klausenhof (Nemčija): »V praksi smo videli, da je pristop še vedno veljaven, vendar so se ciljne skupine, teme in pripadajoče vrednote bistveno spremenile, metode pa niso več povsem posodobljene.« Program usposabljanja bo posodobljen tudi za uporabo v nenemško govorečih državah v Evropi.

Poleg Akademie Klausenhof so se kot partnerji projektu pridružili Univerza v Augsburgu, Katoliška mladinska fundacija iz Madžarske, Doğa Schools iz Turčije, Socialna akademija iz Slovenije in InEuropa iz Italije, da bi delili izkušnje, ustvarili nov učni načrt in orodje za učenje v obliki stripa, primerno za mlade.

Florian Wenzel, ki se ukvarja s spodbujanjem demokracije v praksi, zlasti na podeželju in z mladimi, skupaj z dr. Christianom Boeserjem z Univerze v Augsburgu razvija vsebino in metode. Izumitelj treninga argumentacije, prof. dr. Klaus-Peter Hufer, je prispeval k zasnovi projekta in bo razvoj spremljal kot svetovalec.

Na prvem srečanju maja 2024 v Istanbulu se je hitro pokazala pomembnost in izziv projekta: v vseh sodelujočih državah, tako na Madžarskem, v Italiji kot v Turčiji, je desničarska populistična agitacija postala družbeno sprejemljiva in običajna.

Tisti, ki branijo človekove pravice, svobodo in demokracijo, se soočajo z naraščajočo nemočjo in strahom. Hkrati je postalo jasno, da imajo partnerji različne predstave o svojih in evropskih vrednotah. Tudi argumenti neonacistov temeljijo na vrednotah, kot sta skupnost in blaginja, s katerimi se mnogi strinjajo.

»Izziv za demokrate je, da se ne predstavljajo kot boljši ljudje z boljšimi vrednotami, ampak da prepoznajo in preizprašajo druge argumente in svoje lastne drže,« je povedal Florian Wenzel. Glavni cilj je zagotoviti, da polje javne in zasebne razprave ne bo prepuščeno protidemokratičnim silam.

Rezultati projekta bodo predvidoma objavljeni v začetku leta 2026 na uradni spletni strani projekta: www.standup4.eu.


Komentiraj prispevek!

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to Top ↑

UA-42404711-1