Več civilne družbe = več demokracije!

Objavljeno: 15. julija 2024

V prvi polovici leta 2024 smo se na Socialni akademiji lotili akcije, ki smo jo poimenovali Več civilne družbe = več demokracije.

Z njo smo se želeli odzvati na vse bolj množične pomisleke državljank in državljanov Slovenije o delovanju in financiranju nevladnih organizacij (NVO). Pri tem smo se še posebej osredotočili na segment katoličanov.

Kaj se je dogajalo?

Celotna akcija je izvirala iz raziskave o odnosu katoličanov do NVO, v katero smo preko fokusnih skupin (enourni pogovori) vključili 82 oseb, še nadaljnjih 295 pa jih je rešilo spletni vprašalnik.

Nastala je lična knjižica, v kateri so rezultati raziskave tudi nazorno predstavljeni ter tudi epizoda podkasta Goreči grm, v kateri smo jih komentirali.

O rezultatih raziskave smo razpravljali na dogodkih v živo. Bili smo v Trstu, Podutiku, na Planini pri Rakeku, v Lenartu v Slovenskih goricah, v Zagorju ob Savi, v Mariboru, Domžalah in na Viču. Dogodkov se je skupaj udeležilo več kot 180 oseb.

Predstavljeni pa so bili tudi v medijih:

Kako naprej?

 

Iz rezultatov raziskave smo izluščili tudi dve področji, za kateri menimo, da je na njiju potrebno delati sistematično. Prvo področje je krepitev poguma vsakega posameznika, da si prizadeva spremeniti svet na bolje. Drugo področje pa je razumevanje mehanizmov financiranja nevladnih organizacij.

Tako sta na portalu razgledan.si nastali dve novi učni enoti:

Uporabljali ju bomo tudi pri nadaljnjih izobraževalnih aktivnostih Socialne akademije.

Za konec

Slovenija je bila pol stoletja, natančneje od leta 1941 do leta 1991, okolje, v katerem civilna družba ni mogla svobodno delovati. V poznih 80-ih letih, v časih pred osamosvojitvijo, so bili prav katoličani eden od nosilnih stebrov demokratičnih sprememb. Civilna družba je bila vrednota.

In danes? Prav je, da si ne želimo kakršne koli civilne družbe, ampak kakovostno. S tem pa tudi kakovostne NVO. Nevarno pa bi bilo, da bi si, ker nam sem ter tja kakšna NVO ni pogodu, prizadevali za zmanjševanje civilne družbe ter za oteževanje pogojev njenega delovanja. Več civilne družbe namreč pomeni tudi več demokracije!

Tags: , ,


Komentiraj prispevek!

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to Top ↑

UA-42404711-1